Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
- 8 packages
Step-by-step explanation:
We know that:
- 1 package = $3.72
- Amy = $29.76
Solution:
- 1 package = $3.72
- x packages = $29.76 = 3.72x
- => 29.76 = 3.72x
- => x = 29.76/3.72
- => x = 8
- => x packages = $29.76
- => 8 packages = $29.76
Hence, Amy bought 8 packages.
Answer:
8
Step-by-step explanation:
If Amy spent $29.76 on diapers, and each package is $3.72, we can determine how many packages she bought by using division.
29.76 / 3.72 = number of packages bought
The answer to the equation is 8.
Amy bought 8 packages
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.