Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Sagot :

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???