Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Determine the cost per pound to see what the better buy. 3 pounds of turkey for $10.50 over to 1/2 pound for $6.25

Sagot :

Answer:

3 pounds of turkey for $10.50

Step-by-step explanation:

1. 10.50/3 = 3.5 dollars per pound.

2. 6.25/.5 = 12.5 dollars per pound