At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A farmer sells 10 quarts of fresh pomegranate juice for $80.00. What is the price per ounce of the fresh pomegranate juice? (Note: 1 quart = 32 ounces.)

Sagot :

Answer:

$4 a ounce

Step-by-step explanation:

10 x 32 = 320/80.00=4

We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.