Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Miguel plans to make milkshakes for a party. The mini market near his house only sells four sizes of milk: (2 gallons- 5.98, 1 gallon- 4.25, 1/2- 2.10, 1/4- 1.80) what are three different combinations of milk he could buy to get 1 gallon total? How much would each combination cost?

Sagot :

Answer:

I'm not sure buh this might be the answer

The best buy is the 2 gallon milk because when you get 21 gallons it makes 8.50 buh that's way more than 5.98 so in short 2 gallon- $5.98