Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

32. Shallah Middle School is planning a school trip. The cost is $5 per person. The organizers know that three adults are going on the trip, but they do not yet know the number of students who will go. Write an expression that represents the total costs for x students and three adults.