Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Last year, students planted 8 tomato plants and 16 pepper plants in a school
garden. This year, the students planted 15 tomato plants. They want to have the
same ratio of tomato plants to pepper plants as last year. Pepper plants cost
$4.33 each. What is the cost, in dollars, of the pepper plants for this year's garden


Sagot :

From the ratio gotten, the total cost of the pepper will be $129.90.

How to solve a ratio

Since the students planted 8 tomato plants and 16 pepper plants in a school garden. The ratio will be:

= 8/16 = 1:2

This year, the students planted 15 tomato plants, the number of pepper will be:

= 15 × 2 = 30

Since pepper plants cost $4.33 each, the total cost will be:

= 30 × $4.33

= $129.90

Learn more about ratios on:

https://brainly.com/question/2328454