Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.


45. Frank bought 18 water bottles and 18 candy bars
for a reunion. Water bottle costs $1.80 for a six
pack. Candy bars costs $4.20 for 6-pack. How
much did he spend (not including tax) on water
and candy?


Sagot :

$1.80 per 6 water bottles. Multiply by 3 to get price for 18 bottles. 1.80x3= 5.40

4.20 per 6 candy bars. multiply by 3 to get price for 18 bars. 4.20x3 = 12.60

Add together to get total price:
12.60
+ 5.40
————
$18.00 Total

Hope it helps and plz give brainliest!!
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.