Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
NEED HELP IN NEED THE ANSWER BY TO NIGHT PLE.
A deli sells small, medium, and large sack lunches. Each bottle of water costs $1, and each apple costs $1. Each sandwich costs s dollars. Some customers buy sack lunches, and some customers buy items separately.
Amy buys 8 sandwiches and 12 waters. Her total cost is 8s + 12.
Bob buys 8 small sack lunches. These sack lunches include 1 sandwich, 1 water, and 1 apple. His total cost is 8(s + 2).
Cathy buys 4 medium sack lunches. These sack lunches do not include water. Her total cost is 4(2s + 3).
Part C
Dave buys 5 sandwiches for $31.25. Write an expression that can be used to find the cost of x sandwiches. Show your work or explain your answer.
Fill in the missing values in this table.
Part D
How much did Amy pay? How much did Bob pay? How much did Cathy pay? Show your work or explain your answer.
