Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.
Sagot :
Answer:
169.158
Step-by-step explanation:
A certain brand of coffee costs $6.99 for 24.2 ounces.
Now, let's multiply.
6.99 * 24.2 = 169.158.
The unit rate per ounce is 169.158.
hope this helped.
Answer:
$0.29 per oz
Step-by-step explanation:
6.99=24.2
Divide both sides to get one on the right side (oz side)
[tex]\frac{6.99}{24.2}=\frac{24.2}{24.2}[/tex]
0.29=1
$0.29 per oz
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.