At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Mr. Garland bought 4 pounds of grapes for $8. How many pounds of grapes can he buy for $66.


Sagot :

Answer:

  • 33 pounds of grapes can be brought for $66.

Step-by-step explanation:

4 pounds = $8

  • => 1 pound = $2
  • => x pounds = $2x = $66
  • => x = 33
  • => 33 pounds = $66

Hence, 33 pounds of grapes can be brought for $66.

Hoped this helped.

[tex]BrainiacUser1357[/tex]

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.