Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A store sells bags that contain tubes of lip balm and travel size lotions. A bag that has 2 tubes of lip balm and 3 lotions costs $21. A bag that has 3 tubes of lip balm and 4 lotions costs $29. How much would a bag that has 5 tubes of lip balm and 5 lotions cost?

Sagot :

Answer:

$43

Step-by-step explanation:

b = lip balm

L = lotion

2b + 3L = 21

3b + 4L = 29

3(2b + 3L = 21)

-2(3b + 4L = 29)

6b + 9L = 63

-6b - 8L = -58

L = 5

2b + 3(5) = 21

2b + 15 = 21

2b = 6

b = 3

5b + 5L = ?

5(3) + 5(5)

18 + 25

= 43