Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

help me please thank you

Help Me Please Thank You class=

Sagot :

Answer:

50 cents per lollipop

Step-by-step explanation:

The full bag of lollipops costs 5.99 for 12 lollipops. You must use proportions.

5.99. _ X

———. ——

12. 1

Cross multiply to get 5.99 = 12x. Isolate the variable (x) by dividing by 12. 5.99/12 = 0.499166666666667

Because it is a price, round to the nearest hundredth and it costs about 50 cents per lollipop

Answer:

about $0.50

Step-by-step explanation:

5.99/12=0.499166667≈0.50