Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Get detailed and precise answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Aiden wants to buy a calculator for $13 and as many gel pens as
he can for $2.50 each. He has no more than $25 to spend. How
many gel pens can he buy?
1. Write an inequality for the relationship between the amount money Aiden
has and the number of gel pens g hs can buy.
cost of 1
cost of 1
number of
calculator
can spend
+
money Aiden
.
gel pen
gel pens


Sagot :

Answer:

Aiden can buy 2 gel pens after buying the calculator.