Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Answer: Rs 280
A dozen = 12
12 notebooks --> Rs 480
1 notebooks --> 480/12 =Rs 40
7 notebooks --> 40 * 7 = Rs 280
The cost of 7 notebooks is Rs. 280.
What is the unit cost of a notebook?
In order to determine the unit cost, we would divide 480 by a dozen. A dozen means 12.
Unit cost = Rs 480 / 12 = Rs 40
How Much will 7 note book cost?
Cost of 7 notebooks = unit cost x 7
Rs 40 x 7 = Rs. 280
To learn more about unit rate, please check: https://brainly.com/question/21734785
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.