Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

A 2-gallon jug of water costs $5.60. What is the price per pint

Sagot :

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon and 2 pints in a quart, so each gallon has 8 pints. 2 gallons = 16 pints

5.60 / 16 = 0.35