Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
20 markers will cost Ms. Lasater $41.25.
Proportion
This is a topic in mathematics that treats a value as a part of the entire data.
In the question given, we were asked to find the cost of 20 markers.
Data given;
- 8 markers is sold for $16.50
To solve this problem, we can either find the cost of one markers and multiply the value by 20 to get the cost of 20 or simply set an equation to find the cost of 20 markers.
Let the cost of 20 markers be represented by x
[tex]8 marker = 16.5\\20 markers = x\\[/tex]
cross multiply both sides and solve for x
[tex]20 * 16.50 = 8x\\330 = 8x\\8x/8 = 330/8\\x = 41.25[/tex]
20 markers will cost $41.25
From the calculation above, we have the follow data
- 8 markers costs $16.50
- 20 markers cost $41.25
Learn more on proportions here;
https://brainly.com/question/1781657
We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.