Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
Answer:
Your answer is that the magazine would cost $1.33 per issue.
Step-by-step explanation:
There are 12 months in a year and we get one issue per month, so we need to divide the cost 15.96 by 12 to find out the price per month. Your answer is that the magazine would cost $1.33 per issue.
Answer:
Each individual issue costs $1.33
Step-by-step explanation:
To solve this, you count how many months there are in a year, (12), and use the total cost for every month. To find how much it costs EACH month, we will use division, now. 15.96 divided by 12 is 1.33.
So that means that is costs $1.33 for one magazine.
Hope that has helped you, have a good day.
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.