Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A coffee shop is having a sale on prepackaged coffee and tea. Yesterday they sold 46 packages of coffee and 22 packages of tea, for which customers paid a total of $478. The day before, 46 packages of coffee and 19 packages of tea was sold, which brought in a total of $463. How much does each package cost?

Sagot :

I think 10.24 bc When I did the calculations in my head and checked on a calculator it was all correct