Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Mia bought 8 ounces of chickpeas for $8.32 last week. Her grocery store was selling chickpeas for the same unit price the following week. If she spent $3.64 on chickpeas this week, how many ounces of chickpeas did she buy?

Sagot :

Answer:

3.5 ounces

Step-by-step explanation:

8.32 / 8 = 1.04

1 ounce is $1.04

3.64 / 1.04 = 3.5