Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A: 8 pop tarts for $2.04
B: 12 pop tarts for $3.07
Which is the better deal?


Sagot :

So in this equation you simply have to find the unit rate.

For question A you would have to do $2.04/8 which give you 0.255 which rounded is $0.26

For question B you would have to do $3.07/12 which gives you 0.25583333 which rounded is $0.26

Therefore their rounded price would be the same but if you have to choose between either either then Option A would be the better option.
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.