Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Use the given cost tables for the same product from two different companies to create a linear system.
Then solve the system to determine when the cost of the product will be the same and what the price will
be.
Letr(n) represent the cost of paper towels at Restaurant Warehouse and let s (n) represent the cost of
paper towels at Supply Side Kitchen, where n is the number of cases of paper towels.
Restaurant Warehouse
Paper Towels (cases)
5
Supply Side
$209.20
$329.20
10
$499.15
$399.15
15
$669.10
$589.10
r(n) =
n+
s(n) =
n+
Both Restaurant Warehouse and Supply Side charge $
for
cases of paper towels.
