At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Write an equation of a line that
represents the situation below:
sally bought 3 apples for $2
and 9 apples for $6.
Equation:


Sagot :

Answer:

(3 times 2)+(9 times 6)

Step-by-step explanation:

The total will equal 60 but also the 6 and 3 represents the money so if u have to put the $ sign u can

Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.