Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.
What is the cost per pound?


Sagot :

Answer:

$0.85 per pound

Step-by-step explanation:

4.25/5 = 0.85

Answer:

0.85

Step-by-step explanation:

4.25÷5=0.85