Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
Answer:
2.25 dollars per pound
Step-by-step explanation:
Take the cost and divide by the number of pounds
11.25 dollars / 5 pounds
2.25 dollars per pound
Answer:
The cat food costs 2.25 dollars per pound
Step-by-step explanation:
First let's write this like an equation. Let's add a variable instead of pounds and you can name that anything you like. I prefer to use X. And since we have 5 pounds of cat food, we put 5x.
X = 1 Pound of cat food
11.25$ = 5x
Now we want X alone, so we divide both sides by 5
11.25$/5 = 5x/5
Now if we divide we get
2.25$ = X
And if we turn x back into pounds of cat food, we get that, for 2 dollars and 25 cents we have 1 bag of cat food
2.25$ = 1 Pound of cat food
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.