Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

If 3 cans of beans cost 90¢, how many can you buy for $2.70?



If you can buy 10 juice packs for $3.00, how much will you spend to buy 4 juice packs?

please answer asap


Sagot :

9 cans of beans and spend around 13.25 dollars

Answer:

Step-by-step explanation:

1. 3 cans cost 90 cents

3=0.90 & x=2.7

by ratio:

3/0.9 = x/2.7

0.9x=8.1

x= 9

So you can buy 9 cans for 2.7 dollars

2. 10 Juice cost 3 dollars

by ratio:

10/3 = 4/x

10x=12

x=1.2

so you will spend 1.2 dollars to buy 4 juice packs