Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
Step-by-step explanation:
1. 3 cans cost 90 cents
3=0.90 & x=2.7
by ratio:
3/0.9 = x/2.7
0.9x=8.1
x= 9
So you can buy 9 cans for 2.7 dollars
2. 10 Juice cost 3 dollars
by ratio:
10/3 = 4/x
10x=12
x=1.2
so you will spend 1.2 dollars to buy 4 juice packs
We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.