Answered

Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

PLEASE HELP!
Question 3 (Essay Worth 10 points)
(03.04 MC)The youth group is going on a trip to the state fair. The trip costs $62. Included in that price is $14 for a concert ticket and the cost of 2 passes, one for the rides and one for the game booths. Each of the passes costs the same price. Write an equation representing the cost of the trip, and determine the price of one pass. Solve your equation by showing your work and steps.


Sagot :

Answer:

One pass is $24

Step-by-step explanation:

14+2x=62

-14

2x=48\2

X=24

Answer: The person above's  answer

Step-by-step explanation:

I did the test and it was right