Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Monica says,"if 4 bottles cost $10, then 2 bottles cost $5 + $20." Is Monica correct? Explain


6 grade shiiii, help me out doe, thanks luvs <33.


Sagot :

Answer:

Monica is not correct.

Step-by-step explanation:

First of all, if 4 bottles only cost $4, then how would only 2 cost more? (She said the two bottles would be $25, which doesn’t make sense.)

Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.