At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

A 2-pack of light bulbs costs $0.73. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Sagot :

Kelzo

Answer:

37 cents.

Step-by-step explanation:

Two lightbulbs sell for 73¢, meaning one lightbulb sells for 36.5¢ (73/2), or "unit price" (the price for one of something). Rounded to nearest cent at 37¢.

Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.