Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Pls help me out with this An exercise club offers three payment plans for aerobics classes. Plan A charges $6 per class plus a one-time membership fee of $35. Plan B charges $5 per class plus a one-time membership fee of $50. Plan C offers unlimited aerobic classes for a one-time membership fee of $149.

Part A: Write and solve an inequality to find how many classes you would have to attend for Plan A to be a better value than Plan B.

Part B: Write and solve an inequality to find how many classes you would have to attend for Plan A to be a better value than Plan C.

Part C: The club reduces the cost of Plan C to $100. If you attend 15 classes, which plan is now the best value?


Sagot :

Answer:

Class A costs $41 per class so to have a greater value than B you have to attend the class 2 times.

Step-by-step explanation:

41*2= $82

We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.