Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

MODELING REAL LIFE A group spends $277.50 to rent a total of 15 tubes. How many of each type of tube does the group rent?

Sagot :

The cost of each of the 15 tubes given a total cost of tubes to be $277.50 is $18.50

Given:

Total cost of rubes = $277.50

Total number of tubes = 15

Cost of each tube = Total cost of rubes / Total number of tubes

= $277.50 / 15

= $18.50

Therefore, the cost of each of the 15 tubes given a total cost of tubes to be $277.50 is $18.50

Learn more about cost of items:

https://brainly.com/question/13901870