Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Get detailed and precise answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
Here, we are decide the best option between making the part or buying the part.
a. Make or Buy Analysis
Particulars Make amount Buy amount
Direct Materials $4.50
Direct Labor $1.00
Overhead (80% of Direct Labor) $0.80
Cost to buy $4.70
Cost per unit $5.70 $4.70
Cost Difference = $5.70 - $4.70
Cost Difference = $1.00
Therefore, the cost difference of making amount over buying amount is $1.00.
b. Because of the difference, Beto should buy the part because its cost is lesser than to make the part.
Therefore, the buying of the part is the best decision.
See similar solution about Analysis
brainly.com/question/23287319
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.