At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

A store has apples on sale at $3.00 for 2 pounds.

A.) How many pounds of apples can you buy for $9?

B.) Suppose each of the apples weigh about 5 ounces. Can you buy 24 apples for $9? Explain


Sagot :

[tex]A)\\\begin{array}{ccc}2\ lb&-&\$3.00\\\\x\ lb&-&\$9.00\end{array}\ \ \ |cross\ multiply\\\\3x=2\cdot9\\3x=18\ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 3\\\boxed{x=6\ (lb)}[/tex]


[tex]B)\\1\ oz=\frac{1}{16}\ lb\to5\ oz=\frac{5}{16}\ lb\\\\weight\ of\ 24\ apples:24\cdot\frac{5}{16}\ lb=7.5\ lb\\\\2\ lb\ cost\ \$3.00\to1\ lb\ cost\ \$1.50\\\\7.5\ lb\ cost\ 7.5\cdot\$1.5=\$11.25 > \$9\\\\Answer:\boxed{NO}[/tex]