At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

RATIOS
Pat's Flower shop sells 2 daisies for 1.50

a) How much would 7 daisies cost?

b) How many daisies can you get with 8.25?


Sagot :

You have to do unit rates. whats 1.50 divided by 2 which is 1.25. with this you can multiply it by seeven or divide it by 8.25. remember 1 daisy cost $1.25 :) hope this helped. and to one of my causes, rebel against favoritism at home and at school :)