Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

A teacher buys 15 boxes of pencils, 3 boxes of erasers, and 7 boxes of dry erase markers for the class. Each box of pencils costs $19.85, each box of erasers costs $5.62, and each box of dry erase markers costs $31.22.What is the best estimate, in dollars, of the classroom items?

Sagot :

Answer:

533.15

Step-by-step explanation:

$15*19.85+3*5.62+7*31.22

=533.15

Make me brainliest

Answer: $533.15

Step-by-step explanation: multiply the cost to how many they want.

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.