Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Ishi bought a canvas and 8 tubes of paints for $24.95. If the canvas cost $6.95, how much did each tube of paint cost

Sagot :

Answer:

If the canvas cost $6.95, each tube of paint cost $2.25.

Step-by-step explanation:

To find the answer to this question, we must first subtract the cost of the canvas ($6.95) from the overall cost of the canvas and paint ($24.95). We are then left with the cost of 8 tubes of paint ($18.00).

After this, we must divide the cost of 8 tubes of paint ($18.00) by 8 in order to find the cost of one tube of paint. We are left with the cost of an individual tube of paint ($2.25).

To check this math, we can multiply the cost of one tube of paint ($2.25) by 8 ($18.00). Then, we add the cost of the paint ($18.00) to the cost of the canvas ($6.95), which leaves us with the overall cost of $24.95, showing that this answer is correct.