Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

The Jackson family plans to travel to the beach for summer vacation. The family spends $67.50 for 23 gallons of gasoline. The distance between their home and the beach is approximately 350 miles. To the nearest cent, how much did the Jackson family spend per gallon of gas for their trip?

Sagot :

Answer:

$1,029 on the trip.

Step-by-step explanation:

$67.50/23 = $2.94 per gallon

350 × $2.94 = $1,029

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.