At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Get immediate and reliable solutions to your questions from a knowledgeable community of professionals on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

help me with this smart math people

Help Me With This Smart Math People class=

Sagot :

Answer:8.72

Step-by-step explanation:

26.16/3=8.72

Answer:

Cost per pound = $8.72

Step-by-step explanation:

Since Mrs. Thomas spent $26.16 for 3 pounds' worth of turkey, all you need to do is divide $26.16 by 3 to get the cost per pound.

$26.16 ÷ 3 pounds = $8.72 per pound of turkey

Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.