At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

show work pleasee 15 points

Show Work Pleasee 15 Points class=

Sagot :

Answer:

It's D; 32 ounces, because you get more for the price.

Answer:

A. 10 oz

Step by step explanation:

The question asks which one has the lowest unit price. The key word is unit, not just what is shown on the chart. You have to divide the price by the number of ounces to get the price for one ounce(unit). Then you look at all the prices and whichever one is the lowest is the answer. These are the unti prices after you divide the price by the number of oz

A=0.079

B=0.086

C=0.120

D=0.0996875