Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

3 T-shirts cost $12. How
much will 50 T-shirts
cost?


Sagot :

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

First, find the unit rate:

12/3= 4

Then multiply:

4*50= 200

Hope this helps!

The answer is 200
Reason: 12 divided by three equals 4 next you would multiply 4 times 50 equaling 200