Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

At the school cafeteria, you can get 3 slices of pizza for $5.94. At this rate, how much would 7 slices cost, in dollars and cents?

Sagot :

Answer:

$13.86

Step-by-step explanation:

$5.94 / 3 = $1.98

1 slice = $1.98

7 slices = $1.98 x 7 = $13.86