KM0618
Answered

Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Jessie bought 4 balls of wool to knit sweaters for her children, and 5 balls of wool for
herself. Then she spent $9.45 on knitting accessories. The total cost of the wool and the
accessories was $28.71. Identify the equation and its solution that would help to find the
cost of each ball of wool.
4x + 5x + 9.45 = 2.14; $21.40

4x - 5x + 9.45 = 28.71; $21.40

4x + 5x + 9.45 = 28.71: $2.14

4x - 5x + 9.45 = 28.71: $2.14


Sagot :

It would be the third equation.
4 balls for children plus the 5 balls for herself plus the accessories for 9.45 all together is 28.71.
Subtract the 9.45 from the total cost then divide by 9 to get the cost per ball