At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
c=8p
Step-by-step explanation:
So, we know that 1 pound of chocolate will cost $8. Felipe is going to buy "p" pounds of chocolate, and "p" means "any number"; so Felipe is going to buy any number of pounds of chocolate.
The formula we would use to calculate this is cost of one pound of chocolate multiplied by number of pounds of chocolate. And the way we can form this algebraically is by writing c=8p.
The "c" stands for total cost and we don't have to put the multiply sign when using algebra, as long as the figures are touching.
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.