Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Use the information in the charts to answer the questions.

Type of Fruit----------Cost---------------Estimated Cost

Apple---------------$1 .75/pound

Orange-------------$2.35/pound

Banana--------------$1.50/pound


Annie bought 5 pounds of apples, 4 pounds of oranges, and three pounds of bananas.

A. Round the prices to the nearest whole dollar to estimate how much money she spent.


B. How much money did Annie actually spend? Write a numerical expression to represent the amount of money that Annie spent. Was your estimation an overestimation or underestimation? Why do you think that might be?


Sagot :

I think it’s a because it has something to do with estimated and round your answer

Answer:

21

Step-by-step explanation:

i just got 21