Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

If you buy a package of 20 rolls of paper towels for $38.15 how much money does 1 paper towel roll cost at the same unit rate

Sagot :

Answer: $1.90

Step-by-step explanation:

Divide 38.15 by 20.

Since

20 rolls = $38.15

1 roll = ?

Here it is in simple terms. So, if we already know the cost of 1 roll, to find 20 rolls, we have to multiply the cost of 1 roll by 20 rolls. However, since that is not the case, it is the opposite, we'll do the opposite operation. Meaning we divide. So that's why we are dividing. Nevertheless, there are other ways of doing this. For example, setting up fractions. But this way is simple and easy, so you'll rememeber.

[tex]\frac{38.15}{20}\\\\1.9075[/tex]

In tenths place, it is $1.90, therefore the cost of 1 paper towel at the same unit rate is $1.90.