Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

SKYу
Date
Name
1. Jerry buys a pack of pencils that costs $3. David buys 4 sets of markers. Each set of markers also costs $3.
$3
Pencils
Markers
OOO
Dod
a.
What is the total cost of the markers?
b. How much more does David spend on 4 sets of markers than Jerry spends on a pack of pencils?


Sagot :

Answer:

if its A PACK then it would be 3 dollars but this is absolutely wrong i already know it LOL

The total cost of markers is $14.
David spends 8 more dollars.