Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

You purchase disposable plates, cups and forks for a cookout. Plates are sold in
packages of 18 for $2 cups are sold in packages of 27 for $8 and forks are sold in
packages of 36 for $5 You want to buy packages so that you have the same number of
plates, cups and forks. What is the least
amount of money you need?


Sagot :

Answer:

$59

Step-by-step explanation:

You first need to find what 18, 27, and 36 can all fit into.

108 is divisible by each of these values:

108/18= 6  108/27=4  108/36=3

This will equate to how many packages of each item you will need:

6 pkgs of Plates, 4 pkgs of Cups, 3 pkgs of Forks

6*$2=12 4*$8=32 3*$5=15

Add these values to find total: 12+32+15=$59

Answer:

$177

Step-by-step explanation:

324÷18=18

324÷27=12

324÷36=9

18×$2=$36

12×$8=$96

9x$5=$45

$36+$96+$45=$177

Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.