Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A gallon of milk costs #2.99. A half gallon of milk cost $1.49. Which is the better buy?

Sagot :

The half gallon is better because you could buy 2 half gallons of milk and get the same amount for $2.98 which is less than $2.99

Answer: half gallon is better.

Step-by-step explanation: