Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A 5-pack of popsicles costs $2.91. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Sagot :

Answer:

$0.58

Step-by-step explanation:

$2.91/5 = $0.58

Answer:

$0.58 per popsicle

Step-by-step explanation:

1. To find the unit rate, we have to divide 2.91 (the total cost) by 5, the number of popsicles.

2. (Solving)

  • [tex]\frac{2.91}5}[/tex]
  • [tex]0.582[/tex]
  • [tex]0.582[/tex][tex]0.58[/tex]

Therefore, the unit rate is $0.58 per popsicle.