Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
$0.58 per popsicle
Step-by-step explanation:
1. To find the unit rate, we have to divide 2.91 (the total cost) by 5, the number of popsicles.
2. (Solving)
- [tex]\frac{2.91}5}[/tex]
- [tex]0.582[/tex]
- [tex]0.582[/tex] ≈ [tex]0.58[/tex]
Therefore, the unit rate is $0.58 per popsicle.
We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.