Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Sagot :

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417